به وب سایت گروه آموزشی انسیکا خوش آمدید.

من نجمه چلویی خوانساری  مدرسدانشگاه ، مربی سخنوری و بهبود عملکرد فردی هستم.نام این گروه یعنی انسیکا از سه حرف اول نام ونام خانوادگی من گرفته شده است و معنای دیگری ندارد.

ایام کودکی و نوجوانی من ، همواره با ترس از حضور درجمع و حس ناخوشایند خجالت و ضعف در اعتماد به نفس گذشت.این درحالی بود که به طور ذاتی فردی درونگرا، خجول، کم حرف و گوشه گیر بودم و هرگز توان ابراز وجود درجمع های کوچک را هم نداشتم.

با گذشت زمان و ورود به دوران جوانی ، خجولی و فقدان اعتماد به نفس و نداشتن مهارت های حیاتی ارتباطی  سبب شده بود تا موقعیت های فراوانی را از دست بدهم و همواره به عنوان فردی خجول و ناتوان در نظر دیگران جلوه کنم. اما به مرور درسی مهمی از روزگار گرفتم و آن این بود که موفقیت و رشد در هر زمینه ی در زندگی نیازمند داشتن روابط موثر و داشتن مهارتی بسیار مهم یعنی توان سخنوری ومتقاعد سازی است.

 به بیانی ساده تر باید گفت:

 یکی از اصلی ترین پله های نردبان ترقی وپیشرفت در زندگی کسب مهارت های ارتباطی بویژه مهارت سخنوری است.

 

خوب بخاطر دارم…

روزی که چنین درسی در ذهن من ماندگار شد. یک روز سرد پاییزی ،زیر بارش سنگین باران،  بهت زده از نتیجه ی ناعادلانه که صبح آن روز در کلاس اقتصادخردوکلان  گرفته بودم، از دانشگاه به خانه بازمی گشتم.

پروژه ی تحقیقاتی که هر دانشجو باید آن را در 15 دقیقه ارائه میداد و من با وجود زحمات فراوان چندین ماهه که برای پژوهش و تدوین مباحث تئوری متحمل شده بودم، امتیاز آن پروژه مهم را  به دلیل ارائه ضعیف و ناقص  از دست داده و به عنوان یک دانشجوی ضعیف و نتبل به چشم آمده بودم.

 
موفقیت
دادگاه غیر علنی من بر علیه من

آن روز سخت یقه ی خود را گرفتم و درگیری سنگینی بین خودم با خودم رخ داد تا جایی که کار به زد و خورد و بلاخره به دادگاه کشید. در نهایت  من از این نتیجه نامطلوب و سایر موقعیت های که تنها به واسطه خجولی و ناتوانی در خوب سخن گفتن  ، به فنا داده بودم  در دادگاه خودم شکایت کردم.

 

شکایتی سنگین برعلیه خودم که چرا در سن 19سالگی هنوز توانایی های لازم برای زندگی دراین  دنیای بی رحم را ندارم. در این شکایت بارها وبارها خود را به جرم خجولی و کم حرفی و ناتوانی در کسب موقعیت های مهم زندگی  متهم کرده و مسئولیت تمامی این ناکامی ها و شکست ها را  بر گردن خویش انداختم.

پس از گذشت زمانی طولانی بلاخره دادگاه من برعلیه من تمام شد و حکم قطعی صادر گشت.

حکم داد گاه غیر علنی من بر علیه من این بود :

تو مسئولیت کامل زندگیت را بر دوش داری و از امروز حــــق هر گونه بهانه تراشی و نتبلی درقبال کسب موفقیت های کوچک وبزرگ  از تو سلب خواهد شد.

بدین منظور تو محکوم شدی تا آخر عمر به یادگیری هــر مهارتی که برای زیستن موفقیت آمیز در این دنیا برای هر بشری لازم است.

تو محکوم به یادگیری مهارت های اساسی همچون مهارت سخنوری و پیدا کردن شهامت کامل برای ابراز وجود در تمامی جمع های انسانی و غیر انسانی هستی .

این حکم قطعی و لازم الاجر بوده و نیز ضرب العجلی یک ساعته جهت اجرای آن از هم اکنون تا آخرین روز حیات شما وجود دارد.بلافاصله بعد از آن دادگاه تاریخی ، به سراغ کتاب های باز نشده در کتابخانه کوچک خود رفتم و کتاب هنر بیان بریان تریسی را که یکسال قبل خریده بودم، برای نخستین بار باز کرده و شروع به مطالعه کردم.بخاطر همان ضرب العجل یک ساعته از همان  روز و از همان لحظه به دنبال اجرای حکم خود بودم.

حکم واضح بود ….. آموزش ببین ، یادبگیر و خودتو بالا بکش تا به  اوج برسی .

در سال88 هنوز خبر چندانی از موسسه ها ،سایت های آموزشی بدرد بخور و اساتید خوب آموزش  مهارت های ارتباطی و مهارت سخنوری به شکلی که امروز می بینیم نبود ومن هم مثل خیلی های دیگه پناه بردم اول به کتاب و دوم  گوش خوابوندم برای هر سمینار و کارگاه آموزشی که در رابطه با مهارت های یادگیر و سخنوری بود.چون در شهرستان زندگی می کردم رفتن به هر سمینار و برنامه ی آموزشی با سختی زیاد و تحمل مشکلات مختلف همراه بود.ر کنار مطالعاتم  به تحلیل و بررسی سخنرانی های مهم  و سخنوران بنام پرداختم و در پس همه ی این تلاش ها به قدری در زمینه سخنوری توانمند شدم که در آغازین روزهای بیست سالگی تجربه ی خوشایند تدریس در کلاس های دانشگاه نصیبم شد. دیگر خبری از خجولی،  ناتوانی در سخنوری و ابراز وجود نبود.

 

امروز بعد از  گذشت  سالها و در پس ساعت ها آموزشی که دیدم ،مطالعاتی که داشتم ، تجربیات فراوانی که در تدریس و نیز برگزاری  سمینارها  وکارگاه های متعدد آموزشی کسب نموده ام، به ارائه انواع مطالب آموزشی مفید با زبانی ساده و قابل درک وفهم برای عموم مردم  پرداخته ام،  تا هر کسی را که به دنبال  رشد،پیشرفت  و رسیدن به اوج توانمندی های خویش به ویژه در عرصه سخنوری است ، یاری نمایم.

 

 

 

با سپاس فراوان … نجمه چلویی خوانساری

 
نجمه چلویی خوانساری