تدریس مجازی

سه نکته اساسی برای تدریس مجازی

گفته می شود در این روزهای که جهان چنگ درچنگ ویروس کروناست بهترین روش آموزشی، تدریس مجازی می‌باشد. آموزش افراد به صورتی که در کلاس حضورفیزیکی  ندارند و این آموزش در هر زمان و یا مکان قابل اجرا باشد را آموزش مجازی می‌گویند. آموزش مجازی فواید خاص خود را دارد اما باید روراست باشیم و بپذیریم که تدریس به شکل مجازی برای برخی از مدرسین چندان کار آسانی نیست و اغلب احساس می کنند در این بستر نمی توانند تمام توان وقابلیت های تدریس خود را به کار بگیرند.از این رو یا  زیربار تدریس مجازی نمی روند یا اینکه با پایین ترین کیفیت ممکن اقدام به تولید محتوا و ارائه دروس می نمایند. در این مقاله بنا داریم تا به 3 نکته اساسی درباره تدریس مجازی بپردازیم که هر مدرسی باید به آنها توجه نماید.

خود را از همه نظر برای تدریس آماده کنید

این بدان معناست که یک مدرس قبل از شروع کلاس مجازی و یا تولید محتوای آموزشی باید خود را از همه لحاظ آماده کند. یعنی اینکه نه نتها باید بر روی کیفیت محتوای تولیدی خود کارکرده باشد و با تسلط بالا محتوا را ارائه دهد، بلکه باید جسم و روح خود  را نیز محیای امر آموزش نماید. یعنی با  خواب کافی ، غذای مناسب ، ورزش ونرمش روزانه ،داشتن برنامه ریزی دقیق و زمانی برای تفریح ومطالعه ، سعی کند آمادگی جسمانی و روحی خود را برای تدریس حفظ نماید تاشاهد ارائه محتوا با حالتی خموده ، بدون انرژی و کسالت بار از سوی مدرسین نباشیم.

بسیاری از مدرسین به دلیل خانه نشینی و ارائه مجازی دروس ، ناخودآگاه درگیر اختلالات خواب،استرس،مشکلات غذایی ، اضافه وزن  و بی نظمی در برنامه های روزانه شده اند  که در نهایت همه ی این موراد منجر به افت کیفیت ارائه درس می شود.

مدرس عزیز  سلامت شما در اولویت است و این را بدانید که هر چه به سلامتی روح و جسم خودتان بیشتر اهمیت بدهید کیفیت تدریس شما هم بالاتر می رود، بدین شکل دانش آموزان  یا دانشجویان شما از تدریس پر انرژی و ارائه های بی نظیرتان در فضای مجازی  لذت برده  و حداکثر استفاده را از محتوای آموزشی خواهند داشت.

در ارائه محتوای آموزشی تنوع داشته باشید.

متن ،تصویر ،صدا و فیلم چند رسانه مرسوم در امر آموزش مجازی هستند که برخی مدرسین تنها به استفاده از متن و تصویر اکتفا می کنند و از ساخت و ارسال محتوا به صورت فیلم و فایل صوتی امتناع می ورزند. البته زحمت ساخت و گاها پیچیدگی های فنی تولید فیلم و صدا، برای برخی از مدرسین مانع اصلی این امر است که کافیست با صرف اندک زمانی و بهره گیری از انواع اپلیکیشن ها ونرم افزارهای کار راه انداز این مشکل را حل نمایند.(در این زمینه بر روی علم ودانش « پروفسور گوگل » حساب باز کنید و بدانید بسیاری از نکات آموزشی و راه حل مشکلات فنی و نرم افزاری با سرچ گوگل در دسترس هستند)

اما گاهی برخی مدرسین کلا اعتقادی به بهره گیری از چند رسانه و تنوع در ارائه محتوا ندارند .یا اینکه به دلیل عدم اعتماد به نفس کافی جهت تولید فیلم آموزشی و ناکافی بودن مهارت های سخنوری وتدریس سعی در فرار کردن از ساخت وانتشار این مدل از محتوا دارند.اما باید تاکید کنیم استفاده از تمام رسانه ها و تنوع بخشیدن به نوع ارائه هایمان می تواند تاثیر چشم گیری در آموزش و دریافت مطالب آموزشی داشته باشد  و بدون شک ما را به مدرسی تاثیر گذار و کاربلد تبدیل نماید.

توصیه حیاتی: خود را ملزم نماید که حداقل در طول هفته  یک ویدیوی کوتاه یا چند فایل صوتی برای دانش  آموزان و  یا دانشجویان خود ارسال نماید. حتی اگر قصد تدریس در ویدیو را ندارید از طریق این ویدیو با آنها سلام واحوال پرسی کنید .بگذارید آنها شما را ببینند ،صدایتان را بارها بشنوند و حس مثبتی به شما و درسی که ارائه می دهید، پیدا کنند. بسیار مناسب است که این ارتباط تصویری زنده باشد و حتی قابل مشارکت شود.(مانند بهره گیری از بستر کلاسهای آنلاین در وب و انواع اپلیکیشن ها)

البته اگر برایتان مقدور نیست می توانید با گوشی موبایل خود یک ویدیو کوتاه یک دقیقه بگیرید و آن را در گروه و کانالی که در آن کلاس تشکیلی می دهید بارگزاری نمیاد.

در ادامه به اهمیت شنیدن صدای مدرس در طول یک هفته تاکید می کنیم .یعنی اگر گرفتن فیلم برای شما کار مشکلی است ، حداقل بچه ها را از شنیدن صدایتان محروم نکنید.

گاهی معلمین به بارگزاری متن و تصویر آموزشی اکتفا می کنند و محتوای خود را بدون روح و هیچ تنوعی ارائه می نمایند که در این صورت باید بدانند اثر گذاری تدریس خود را بشدت کم نموده اند. حتی اگر بهترین جزوه های و فایل های پاورپوینت  را آماده کنید اما دانش آموزان صدا و تصویر شما را مرتب دریافت نکنند، چندان حس خوشایندی به شما و درسی که می دهید نخواهند داشت.

به کیفیت صدا وتصویر خود اهمیت بدهید

ضرورت ارسال فیلم و فایل صوتی در نکته قبل به خوبی توضیح داده شد. اما باید به این امر هم اشاره کنیم که ارسال فیلم و فایل صوتی بدون کیفیت (صرفا جهت رفع تکلیف )از ارسال نکردن آن بدتر است. یعنی اگر نمی توانید یا نمی خواهید برای تولید فیلم و صدا  وقت بگذارید و در شرایط مناسب و استاندارد آن را تولید و ارسال نماید خواهشا این کار را نکنید.

وقتی دانش آموزان ودانش جویان با فایل های بدون کیفیت شما موجه می شوند چند حس منفی به سراغشان می آید :

  1. معلم یا استاد من فقط برای رفع تکلیف درس می دهد
  2. این محتوا ، این درس  و حتی خود من  برای معلمم چندان اهمیتی نداریم
  3. تدریس معلمم من بی کیفیت است پس بهتر از برای یادگرفتن این محتوا به سراغ منابع دیگری بروم و حجم اینترنت خود را برای دانلود محتوای او صرف نکنم.  و…

بسیاری از این افکار منفی  ناخود آگاه به سراغ دانش آموز و دانشجوی ما می رود و رفته رفته سبب افت شدید در امر یادگیری  وی می گردد . این در حالی است که به خاطر شیوع کرونا و اجباری شدن آموزش غیر حضوری ، ما شاهد افت تحصیلی بسیاری از محصلین در تمامی دوره ها هستیم .

پس بیاید به عنوان یک معلم و مدرس دانشگاه  با  وجدان و عشق محتوای آموزشی تولید نمایم و آن را با بهترین حالت ممکن ارائه کنیم.

مدرس عزیز : هرچه که عشق را بیشتر چاشنی کار خود کنیم، تحمل  این روزهای سخت و کار  مشکل تدریس غیرحضوری برایمان آسانتر خواهد شد.

منبع : تیم آموزشی انسیکا – نجمه چلویی خوانساری

Leave a Comment