هوش کلامی

آیا شماهم در گفتگوها و سخنرانی هایتان حرف کم می آورید؟

یکی از مهمترین مباحث در سخنوری داشتن‌ دایره لغات غنی است. دایره لغات وسیع و پربار  باعث می شود حین سخن گفتن از کلمات و ترکیب جملات بهتر و تازه تری استفاده نمایم و بدین شکل نه تنها پیام خود را بهتر برسانیم بلکه جذاب تر و متفاوت تر از سایرین صحبت کنیم.از این رو باید به این مبحث توجه ویژه ی نشان داد.در دوره های (حضوری و غیر حضوری ) سخنوری وفن بیانی که توسط تیم انسیکا برگزار می شود کارگاه های هوش کلامی بسیار ویژه ی  ، همراه با تکنیک ها ، بازی های جالب و کاربردی طراحی واجرا می شود تا هنرجویان دراین زمینه به بالاترین سطح ممکن برسند و دیگر شاهد این نباشیم که کسی بگویید هنگام سخنوری وصحبت در جمع حرف کم می آورم.

اهمیت گستردگی دایره لغات در سخنوری و مکالمات روزانه

گسترش دایره لغات یک‌راه کلیدی برای تخصصی کردن بیان در کسب‌وکار و روابط شغلی می‌باشد.    بــری مک‌کــیگان از جمله مشت‌زنان جوان بود که در مدتی کوتاه توجه بسیاری را به خود جلب کرد. بسیاری از مردم، قدرت افسونگر مک‌کیگان در هوش گفتاری، را دلیل این توجه  می‌دانند.او خود می‌گوید که در زمــانی که به مشت‌زنی در داخل رینگ بــوکس می‌پرداخته هرگز فکر نمی‌کرده که دانش بهره‌‌گیری از کلمات تا این اندازه مهم باشد، چراکه چابکی جسم و ذهن در ورزش، برنده را مشخص می‌کند.بری مک‌کیگان پس از بازنشستگی از بوکس به حرفه گزارشگری رویدادهای مشت‌زنی علاقمند می‌شود و در قالب یک گزارشگر ورزشی به تلویزیون می‌پیوندد.او در همین بین متوجه اهمیت برخورداری از دایره وسیعی از واژگان در هیجان‌انگیزتر کردن گزارشات شد.مک‌کیگان مدت‌هاست که به کمک تکنیک‌های افراد نام‌آوری نظیر تونی بوزان، اقدام به گسترش قدرت محاوره خود کرده است. مک‌کیگان تبدیل‌شدن به یک جنگجوی همه ‌فن‌حریف واژگان را برای همه امکان‌پذیر می‌داند.

نقشه ذهنی از صفر تا صد!
تونی بوزان مبدع نقشه ذهنی ومایند مپ

یک مغز با نبوغ بالای گفتاری و یک ‌قلم قدرتمند، برنده‌تر از تیغ شمشیر هستند. هوش کلامی همان نبوغ کلام است و منظور از آن، توانایی شعبده‌بازی با حروف و واژگان است؛ بنابراین ضریب هوش گفتاری افراد با گستره دایره لغاتشان اندازه‌گیری می‌شود.

روان‌شناسان مطرح کرده‌اند، ارتباطی مستقیم بین شیوه به‌کارگیری کلمات و گستره‌ی دایره واژگان افراد، با موفقیت آن‌ها وجود دارد. لذا کلمات نقشی تعیین‌کننده در توفیق اجتماعی افراد ایفا می‌کنند.

افراد دارای فن بیان عالی، فکری پویا و سرشار از ایده دارند. ضمن آنکه نیازهای مغز خود را می‌شناسند و قادرند تا با گسترش مستمر دایره لغات خویش از جسم خود نیز در جهت برقراری ارتباطات مؤثر استفاده کنند. این افراد، قدرت کلام بالایی در درک مطالب داشته و باقدرت و شیوایی بیان خود، ذهن و قلب مخاطبانشان را با خود همراه می‌کنند.

علاوه بر این، در کسب‌وکار نیز، هر حرفه‌ای واژگان و اصطلاحات مختص به خود را دارا است؛

بنابراین سخنوران خوب، در شغل خود نیز موفق‌ترند.

راهکارهایی جهت غنی کردن دایره لغات و بالا بردن هوش کلامی

 1. یکی از بهترین راه‌ها جستجو در اینترنت برای یافتن کلمات  تخصصی کسب‌ وکارمان است.نکته مهم در گسترش دایره لغات استفاده از کلمات به‌  روز و جدید در صحبت‌های مان است و لازمه آن  مطالعه و یادگیری مداوم است. وقتی واژه یا عبارتی در کسب‌وکارمان برخورد می‌کنیم که برای ما ناآشنا است باید در جستجوی معنا و مفهوم آن باشیم تا بتوانیم در مواقع ضروری از آن‌ها در گفتارمان استفاده کنیم.به‌عنوان‌ مثال فردی که درزمینه‌ی حسابداری مشغول به کار است هرچقدر با واژگان مرتبط با مسائل مالی ازجمله مالیات، ارزش‌افزوده و… آشنایی بیشتری داشته باشد، بدون شک در نظر مخاطب، شخص بسیار حرفه‌ای در کار خود قلمداد می‌شود.
 2. حل جدول واژگان و معماها و نیز انجام بازی‌های ذهنی و حتی استفاده از  اپلیکیشن های موبایل (مثل بازی فندوق و میرزا …)
 3. 3-    گوش دادن و یادگرفتن کلمات غیرمعمول و  جدید در سخنرانی دیگران . گوش خود را تیز نگه دارید و سخنرانی های مفید وتخصصی را با دقت ببینید(سخنرانی های تد بسیار جالب ومفید هستند.
 4. 4-    تبدیل‌شدن به شنونده‌ای ماهر و دفت به گفتگوهای روزانه (به افراد خوش صحبت دقت کنید وکلمات وعباراتی که آنان در صحبت های خود به کار می برند را  به ذهن بسپارید و شما هم از آن ها استفاده نماید .
 5. استفاده از قدرت بینایی و دنبال کردن  واژگان جدید،
 6. تهیه یک فرهنگ لغت پربار و اختصاص زمان به مطالعه آن و بررسی آن .
 7. در پایان تاکید بر استفاده از  بازی به‌عنوان یک ابزار آموزشی در جهت یادگیری واژگان (مثل جدول کلمات متقاطع یا جدول  معمایی ،بازی های رایانه ای در این زمینه) و افزایش هوش کلامی ازجمله راهکارها ی مفید در جهت  گسترش دایره لغات است.

واما یک راهکار مفید دیگر

اغلب اوقات به هنر جویان توصیه می کنیم به گفتگوهای روزانه توجه نماید و  زمانی که  جمله یا کلمه‌ای را از شخصی  می‌شنوند با خود بگویند چه واژه مناسب دیگری می‌توان به‌جای این جمله یا کلمه استفاده کرد. این گفتگو درونی در ذهن سبب می شود تا بخشی از مغر که در آن کلمات اندوخته میشوند فعال شود و دائما در دسترس شما باشد.

در حین این تمرین بسیار از مواقع با جملات و لغاتی آشنا می شویم که شاید هرگز از آنها استفاده نکرده ایم . بنابراین توجه به جملات و عباراتی که اطرافیان بیان می‌کنند یکی از راه‌های گسترش دایره لغات می‌باشد.

در اولین فرصت چه اقدامی برای گسترش دایره لغات انجام دهیم:

 1. هر روز صبح به محض بیدار شدن  و بدون اینکه در معرض رسانه ها و گفتگو با خانواده قرار بگیرید(یعنی وقتی مغز فابریک ودست نخوره است )هر کلمه و لغت جالبی که به ذهنتان می رسد را در  دفترچه یادداشتی یا برگه نوت موبایل خود بنویسید.سعی کنید هر روز لغات جدید تر و بیشتری را یادداشت نماید و در ادامه روز خود را مقید به استفاده از آن کلمات کنید. این کار  باعث می‌شود کلماتی که در ذهن داریم ولی هیچ‌ گاه در صحبت‌هایمان استفاده نمی‌کنیم را از گوشه‌های ذهنمان بیرون بکشیم و در مکالمات روزمره آن‌ها را به کاربندیم.
 2. در همین دفترچه یادداشت سخنان ارزشمند و تک بیت های شاعران را که به نظرات جالب می آید بنویسید و حتما سعی کنید تا آخر هفته در موقعیتی مناسب و در جمع  از آن ها استفاده کنید.
 3. از امروز هنگام گوش دادن به رادیو و گفتگوهای تلویزیونی  خود را به جای اشخاص سخگو بگذارید و در هر موقعیتی بگوید اگر من جای این مجری یا فلان مهمان برنامه بودم چه می گفتم. سعی کنید خود را و مغزتان را وادار کنید تا مفاهیم و پیام ها را در قالب های متفاوت ارائه وعرضه کند.
 4. اگر اهل بازی با موبایل هستید یک اپلیکیشن خوب که به تقویت قوای ذهنی وهوش کلامیتان کمک می کند انتخاب ونصب کنید .
 5. از مطالعه کتاب ها و مقالات  جدید و نیز شنیدن پادکست های تخصصی در زمینه کاری خود غافل نشوید که تاثیر زیادی درشکل گیری هوش کلامی شما دارند.

در پایان باید بدین نکته تاکید کنیم که گسترش هوش کلامی یکی از مباحث مهم در روند یادگیری مهارت سخنوری است و باید از هر راهی که برایتان جالب تر و مناسبتر است به سراغ آن بروید و سعی کنید با تمام تمرکز  ذهن خود را هر روز قوی تر از روز قبل نمیاد.

Leave a Comment