وقتی از چیزی می ترسیم !؟

از سلسله مباحث ترس از سخنرانی -اگر بدونیم هنگام ترس چه اتفاقاتی در بدن ما رخ میده ،بهتر وآگاهانه تر میتونیم علائم ترس را کنترل کنیم.

وقتی انسان با عامل ترسناکی  مواجه می شود سیستم مرکزی مدیریت و حفاظت در درون بدن فعال می شود. این سیستم با ترشح  موادی نظیر آدرنالین  و دپامین (باعث فراموشی موقتی) شروع به کار می کند. هنگامی که تهدیدی برای بدن وجود دارد، سیستم آدرنالین شروع به ترشح در بدن می کند. آدرنالین فشار خون و در نتیجه ضربان قلب را افزایش می دهد و تنفس را با سرعت بیشتری همراه می کند. آدرنالین، هورمونی است که توسط غده های بالای کلیه منتشر می شود.

    آدرنالین به عنوان هورمون مبارزه یا پرواز شناخته می شود که در پاسخ به یک وضعیت استرس زا، هیجان انگیز، خطرناک و تهدید آمیز ترشح می شود. آدرنالین به بدن کمک می کند تا سریعتر واکنش نشان دهد  و با افزایش ضربان قلب ،میزان خون رسانی به مغز و عضلات افزایش می یابد و بدن  تحریک شده و می تواند به سرعت از خود محافظت کند. تمامی این واکنش ها به انسان کمک می کند تا اگر در شرایط خطرناک قرار گرفت خود را نجات دهد.

فرضا اگر ما در معرض حمله ی سگ های ولگرد قرار بگیریم به سرعت سیســـتم آژیر خطر بدن  فعال می شود، آدرنالین ترشح شده و با افزایش ضربان قلب و خون رسانی بیشتر به عضلات، ما را در امر فرار سریع و نجات خویش یاری می کند.با این حساب این سیستم آژیر خطر بسیار کارآمد است و موجب بقای نسل بشر در طول قرن ها شده است. اما چه می شود که این سیستم کارآمد در مواقعی همچون زمان سخنرانی و جلسه دفاع نه تنها کارآمد نیست بلکه بلای جان است؟!

 

بیاید یکبار دیگر علائم ترس از سخنرانی را با اقداماتی که پس از فعال شدن آژیر خطر بدن و ترشح آدرنالین رخ می دهد مرور کنیم. برای درک بهتر مسئله این کار را در زیر  و با در نظر گرفتن دو موقعیت متفاوت انجام می دهیم.

علائم ترشح  آدرنالین

( فعال شدن آژیر خطر )

موقعیت اول:

مورد حمله ی سگ های ولگرد قرار گرفته ایم.

موقیعت دوم :

درجلسه دفاع و لحظه شروع سخنرانی خود هستیم.

1.بالا رفتن ضربان قلب

افزایش خون رسانی به عضلات و سهولت در فرار

قرمز شدن صورت وخارج شدن از حالت طبیعی/عرق شدید

2. توقف سیستم هضم

ذخیره انرژی بدن

خشکی دهان

3.تحریک و انقباض مثانه

دفع ادرار و سبک شدن جهت راحت تر دویدن

نیاز شدید به WC

4.آزاد کردن قند وانرژی بیشتر

انرژی زیاد=می توانیم به مدت بیشتر و سریع تر فرار کنیم

افزایش انرژی وایجاد هیجانات منفی مازاد

5.گشادشدن مردمک چشم

مسافت دور را خوب ببینیم ومسیر فرار را بهتر تشخیص دهیم.

نزدیک را تار می بینیم و نمی توانیم برگه یاداشت خود را بخوانیم . در عوض چهره مخاطبان و حالات آنان رابه خوبی میبینیم

6.افزایش سرعت تنفس

اکسیژن رسانی بیشتر به بدن و کمک به فرار

کم آوردن نفس حین سخنرانی و کاهش قدرت صدا

راهکارهای کنترل ترس از سخنرانی در ویدیوی زیر

آژیر خطر ترس را متوقف کنید.

حالا که به خوبی از ماجرای دلیل بروز علائم  ترس از سخنرانی و ایجاد اختلال در عملکرد خود مطلع شدید می توانیم راز اصلی مدیریت ترس از سخنرانی را با شما در میان بگذاریم.

تا به این جا فهمیدم بدن انسان وقتی موقعیت و شرایطی را خطرناک و تهدیدآمیز قلمداد کند سیستم آژیر خطر بدن که همان ترشح آدرنالین است را فعال می نماید تا به سرعت یک سری واکنش های حیاتی مانند افزایش ضربان قلب و تنفس، توقف سیستم هضم و… در بدن رخ دهد و انسان را برای فرار از موقعیت و حفاظت از خود یاری نماید.

حالا چرا در موقعیت سخنرانی در برابرای جمع این سیستم فعال می شود و به کل کارایی ما را زیر سوال می برد. آیا واقعا در هنگام سخنرانی جان شما تهدید می شود؟آیا قرار است به شما صدمه ی وارد شود؟آیا ممکنه است کسی یا چیزی از میان جــمع به سمت شما حمله ور شود؟( البته اگرحرف های نامناسب و ناجوری بزنید این احتمال وجود دارد)بدون شک این که بدن ما موقعیت سخن گفتن در برابر جمع را شرایط تهدید آمیزی در نظر می گیرد یک اشتباه است و حقیقتا در حالت عمومی وقتی قرار است شما سخنرانی کنید اتفاق خاصی برای شما نمی افتاد.

 

 

اما این اشتباه از کجا نشات می گیرد. چطور بدن ما که بسیار هوشمند است چنین اشتباهی می کند؟

حقیقت اینجاست که ما به چهار دلیل عمده یعنی :

  • عزت نفس پایین/اعتماد به نفس ضعیف برای  سخنوری درجمع

  • نگرانی از قضاوت شدن

  • نداشتن تجربه موقعیت سخنرانی

  • عدم آمادگی

 شرایطی را برای مغز خود ایجاد کرده ایم که از موقعیت های که تمرکز دیگران به طور کامل بر مـا باشد فرار کند. غالبا انسان ها از این که یک جا بایستند و به یکباره مورد توجه سایر افراد قرار بگیرند و دیگران آنها را کوچک و کم ارزش، پر از عیب و ایراد ببینند، متنفرند.

 این احساس درونی سبب می شود که بدن دچار اشتباه شده و موقعیت جذاب سخنوری میان جمع را با موقیعت حمله سگ های ولگرد یکی بداند و با فعال نمودن آژیر خطر شما را به دردسر بیاندازد.حالا وقت آن رسیده رمز مدیریت ترس واسترس هنگام سخنرانی را برملا کنیم.این رمز که در یک جمله کوتاه خلاصه می شود می گوید:

« هنگام سخنرانی در برابر جمع اجازه ندهید آژیر خطر فعال شود.»

در ادامه به ارائه راهکارهای عملی برای کنترل علائم ترس می پردازیم که می توانید در مقاله زیر آن را مطالعه کنید.

به جنگ ترس های خود برویم

منبع :تیم آموزشی انسیکا

برگرفته از کتاب 123سخنران شو -نویسنده :نجمه چلویی خوانسار

سخنران شو123

تهیه کتاب از طریق فروشگاه سایت