آیا سخنرانی کردن واقعا ترس داره ؟

بخش نخست از سلسله مباحث کنترل ترس از سخنرانی

 

به طور کلی ترس یکی از مکانیسم‌های طبیعی بدن برای بقاء است که می‌تواند محرک انسان باشد. ترس از صحبت کردن در مقابل جمع که در اصطلاح پزشکی گلسوفوبیا گفته می شود شایع ترین نوع ترس در میان مردم است. بیش از 75 درصد مردم از این نوع ترس رنج می برند با این حال تقریبا تمامی مردم مجبورند که در طول شبانه روز در برابر افراد دیگر که تعدادشان ممکن است بین 2 تا 100 نفر باشد صحبت کنند.  اگر شما دوست عزیز هم دچار ترس از سخنرانی هستید و حتی ملاقات با زامبی های وحشتناک و اشباح سرگردان  ‌را به سخنرانی کردن در جمع ترجیح می‌دهید، این را بدانید که شما تنها نیستید و بسیار ی از افرادی که حتی امروزه سخنوران قهاری هستند روزی مانند شما بوده اند، اما فرق شما با آنها صرفا در این نکته است که آنان مشکل خود را شناخته و برای رفع آن تلاش کرده اند.

آگاهی از این مشکل و یافتن راهی برای مقابله با آن بسیار ضروری به نــظر می رسد و  حال بهترین فرصت برای شما پیش آمده تا میــزان این ترس را در خود بررسی و با توجه به مـطالبی که در ادامه مطالعه می کنید تغییری اساسی در روند ارتباطات موثر و میزان کسب موفقیت در زندگی خویش ایجاد نماید.


 

اگر ترس پیروز شود!

باور داشته باشید یا نه حقیقت آن است که عمده ترس و استرس  شما در مواجه با سخنرانی به لحظاتی برمی گردد که قرار است سخن گفتن را  شروع  کنید. یعنی اگر تمام نکات لازمی که در فصل های بعد همین کتاب برای مدیریت سجلسه سخنرانی گفته خواهد شد را بکار ببندید اما نسبت به رفع این ترس اقدامی نکنید در واقع کار خاصی نکرده اید چرا که هنگام سخنرانی به دلیل ناتوانی در کنترل تـرس و استرس خویش  نمی توانید از دانش و سایر توانای های خود به گونه ی که شایسته است بهرمند شوید و نباید انتظار موفقیت چندانی داشته باشید.

 ترس از صحبت کردن در مقابل دیگران مانند دیگر ترس‌ها شما را محدود می‌کند و لذت به اشتراک‌گذاری عقاید و افکارتان با دیگران و تبادل نظر با آنها را از شما می‌گیرد. اگر نتوانید ترس و اضطراب خود را کنترل کنید، آن‌طور که شایسته شماست نخواهید توانست توانایی‌های خود را به دیگران بشناسانید و از فرصت های پیش‌روی خود بهره ببرید.

 

   این ترس، مجبورتان می‌کند سکوت کرده و نتوانید از حق خود دفاع نمایید. اگر این ترس بیش از اندازه و غیر قابل کنترل شود، به روابط شما با دیگران لطمه زده و زندگی تان را مختل خواهد کرد و اگر تصمیم دارید همچنان به این ترس بی توجه باشید، در واقع خودتان اجازه دادید که این ترس بزرگ شود و روزی خواهد رسید که آن را غول بی شاخ و دمی می بینید که با بلعیدن آرزوها و همه ی آن چیزی که لیاقتش را داشتید، هر روز بزرگتر شده است و برشما حکومت می کند. پس باید هر چه زودتریکبار برای همیشه به مبارزه با این ترس بروید و کارش را تمام کنید.

حالا بیاید با عزمی راسخ به جنگ با این ترس برویم قبل از آنکه غول بی شاخ ودمی  شود و خودتان راهم یک لقمه چپ کند.

 
ادامه دارد …

 

ویدیوی آموزش مقابله با ترس از سخنرانی در میان جمع 

سخنران شو123

تهیه کتاب از طریق فروشگاه سایت 

منبع :تیم آموزشی انسیکا

برگرفته از کتاب 123سخنران شو -نویسنده :نجمه چلویی خوانسار